wtorek, 18 stycznia 2011

Zadanie z TI dla 1TEA (18.01.2011r)

Temat: wprowadzenie w Algorytmizację.

Musisz wiedzieć:

Co to jest algorytmizacja?

Co to jest algorytm?

Napisz w zeszycie:

Algorytmizacja - proces budowy konkretnego algorytmu.

Algorytm - zbiór określonych reguł postępowania, które stosowane w ustalonym porządku prowadzą do rozwiązania określonego zadania.

Reguły napisania algorytmów

  1. Liczba operacji w każdym algorytmie musi być wielkością skończoną (policzalną)
  2. Każda operacja musi być zrozumiała i wykonalna dla realizatora algorytmu.
  3. Istotna jest w algorytmie kolejność wykonywania poszczególnych operacji.

Opis schematów:

1)

Poszczególne elementy schematu łączy się za pomocą strzałek.

2)

Ta figura oznacza początek lub koniec algorytmu. W każdym algorytmie musi się znaleźć dokładnie jedna taka figura z napisem "Start" oznaczająca początek algorytmu oraz dokładnie jedna figura z napisem "Stop" oznaczająca koniec algorytmu.

3)

Jest to figura oznaczająca proces. W jej obrębie umieszczamy wszelkie obliczenia lub podstawienia. Proces ma dokładnie jedną strzałkę wchodzącą i dokładnie jedną strzałkę wychodzącą.

4)

Romb symbolizuje blok decyzyjny. Umieszcza się w nim jakiś warunek (np. "x>2"). Z dwóch wybranych wierzchołków rombu wyprowadzamy dwie możliwe drogi: gdy warunek jest spełniony (strzałkę wychodzącą z tego wierzchołka należy opatrzyć etykietą "Tak") oraz gdy warunek nie jest spełniony. Każdy romb ma dokładnie jedną strzałkę wchodzącą oraz dokładnie dwie strzałki wychodzące.

5)

Równoległobok jest stosowany do odczytu lub zapisu danych. W jego obrębie należy umieścić stosowną instrukcję np. Read(x) lub Write(x) (można też stosować opis słowny np. "Drukuj x na ekran"). Figura ta ma dokładnie jedną strzałkę wchodzącą i jedną wychodzącą.

6)

Ta figura symbolizuje proces, który został już kiedyś zdefiniowany. Można ją porównać do procedury, którą definiuje się raz w programie, by następnie móc ją wielokrotnie wywoływać. Warunkiem użycia jest więc wcześniejsze zdefiniowanie procesu. Podobnie jak w przypadku zwykłego procesu i tu mamy jedno wejście i jedno wyjście.

7)

Koło symbolizuje tzw. łącznik stronicowy. Używamy, jeżeli chcemy "przeskoczyć" z jednego miejsca na kartce na inne (np. by nie krzyżować strzałek).

8)

Ten symbol to łącznik międzystronicowy. Działa analogicznie jak pierwszy, lecz nie w obrębie strony. Jeśli stosujemy oba typy łączników w schemacie, to najlepiej jest stosować liczby do identyfikowania jednych i litery do drugich.

Przykład1 - Algorytm wyliczenia wartości bezwzględnej



Przykład2 - Algorytm wyliczenia silni





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz