poniedziałek, 3 stycznia 2011

Zadanie z SOiS dla 1TI i 1TJ (3 i 7.01.2011)

Temat 1: Jądro systemu operacyjnego.

Cele: zapoznać się z przeznaczeniem jądra SO

Musisz wiedzieć:

  1. co to jest jądro SO?
  2. co to jest jądro monolityczne?
  3. co to jest mikrojądro?
  4. co to jest jądro hybrydowe?

Zapisz w zeszycie:

Model funkcjonowania jądra systemu:


Jądro SO (kernel) to podstawowa część SO. Zajmuje się ono nadzorowaniem komunikacji wszystkich elementów systemu.

Jądro monolityczne - wszystkie zadania są wykonywane przez jądro, będące jednym, dużym programem działającym w trybie jądra.

Mikrojądro - w tej technice z monolitycznego jądra zostaje tylko jego podstawowa część, a części odpowiedzialne za bardziej wyrafinowane funkcje są wydzielone do funkcjonalnych bloków albo realizowane jako zwykłe procesy w trybie użytkownika.

Jądro hybrydowe - kompromis między architekturą jądra monolitycznego i mikrojądra. W krytycznych usługach usługi są na stałe wkompilowane w główny kod jądra, inne usługi pozostają oddzielone od głównego jądra i działają jako serwery (w przestrzeni jądra). Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zachowanie wydajności jądra monolitycznego dla kluczowych usług.

Jądra SO Windows w technologii NT są określane jako jądra hybrydowe.

Temat 2: Uruchamianie komputera

Cele: znać kolejność poszczególnych etapów uruchamiania komputera

Musisz wiedzieć:

  • kolejność i poszczególne etapy uruchamiania komputera

Zapisz w zeszycie:

Etapy uruchamiania komputera:

  • Kiedy pojawia się zasilanie, przeprowadzany jest test POST (power on self test). Steruje się przez pamięć ROM. Sprawdza podstawowe urządzenia komputera.
  • Karta graficzna testuje sama siebie
  • POST ponownie przejmuje kontrolę nad procesem uruchamiania się, testuje procesor i wyświetla informację o nim.
  • BIOS (basic input output system) przejmuje kontrolę. Jest on zapisany w pamięci, która jest częścią płyty głównej. Możemy nacisnąć odpowiedni klawisz i przejść do ustawień BIOS-a.
  • BIOS testuje pamięć RAM.
  • BIOS sprawdza połączenia z dyskami twardymi, napędami CD/DVD i dyskietek. Jeżeli ustawienia połączenia nie są zgodne z ustawieniami BIOS, to pojawia się komunikat o wystąpieniu błędu i uruchomianie zostaje przerwane.
  • Jeżeli sprawdzanie połączenie z dyskami i napędami zostało przeprowadzono pomyślnie, to BIOS wyświetla informację o stanie komputera.
  • BIOS generuje kod, zwany przerwaniem inicjującym SO BIOS-u. Kod odnajduje w ustawieniach BIOS-u dysk startowy i ładuje do pamięci komputera program zapisany w głównym rekordzie rozruchowym (MBR) i przekazuje sterowanie procesem uruchamiania komputera temu programowi.
  • Faza uruchamiania komputera przechodzi w fazę uruchamiania SO.

Ważne: zanim opuścisz pracownię komputerową wyłącz komutper, połóż na miejsce myszkę i klawiaturę, dosuń krzesła do stołów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz