Temat: Podstawowe zagadnienia dotyczące sieci komputerowych
Napisz w zeszycie:
Na sieci komputerowe składają się elementy sprzętowe oraz programowe. Do elementów sprzętowych sieci zaliczamy:
Urządzenia transmisji – nośniki używane do trantsportu sygnałów biegnących przez sieć do ich miejsc docelowych. Najczęściej stosowanymi nośnikami są kable miedziane i światłowodowe, lub niematerialne – przestrzeń, przez którą przesyłane są światło lub fale radiowe.
Urządzenia dostępu – są odpowiedzialne za formatowanie danych w taki sposób, aby nadawały się one do przesyłania w sieci, umieszczanie danych w sieci oraz ich odbieranie. W sieci lokalnej urządzeniami dostępu są karty sieciowe. W sieciach rozlegych urządzeniami dostępu są modemy.
Urządzenia wzmacniania przesłanych sygnałów – urządzenia, które odbierają przesyłane sygnały, wzmacniają je i wysyłają z powrotem do sieci. W sieciach lokalnych tę rolę pełni koncentrator, który umożliwia ponadto przyłączanie do sieci wielu urządzeń.
Składnikami programowymi sieci są:
Protokoły – określają sposoby komunikowania się urządzeń; przykładem protokołu może być TCP/IP
Sterowniki urządzeń - programy, umożliwiające działanie urządzeniiom, takim jak karty sieciowe.
Oprogramowanie komunikacyjne – korzysta ono z protokołów i sterowników do wymiany danych, np. programy do udostępniania zasobów, programy przesyłania plików, programy do obsługi poczty elektronicznej, przeglądarki internetowe itp.
Ze względu na obszar sieci można podzielić na:
- Sieci lokalne LAN (local area network) – sieci łączące użytkowników na niewielkim obszarze.
- Sieci miejskie MAN (metropolitan area network) – sieci o zasięgu miasta.
- Sieci rozległe WAN (wide area network) – sieci, których zasiąg przekracza granice miast, państw i kontynentów.
Zadanie: napisz w zeszycie, do czego służą i co umożliwiają sieci komputerowe.
Jednym z podstawowych celów sieci komputerowych jest współdzielenie zasobów (pliki, drukarki itd.). Każdy z takich zasobów musi być udostępniony.
Komputer, który udostępnia zasoby i usługi, nazywa się serwer. Komputer lub inne urządzenie, które korzysta z zasobów udostępnionych, nazywa się klientem.
Podział architektury sieci ze względu na organizację udostępniena zasobów:
Równorzędne (peer-to-peer) – każdy użytkownik może ednocześnie udostępniać swoi zasoby i korzystać z udostępnionych zasob na innych komputerach. Sieć taka jest tania w budowie, lecz trudna w utrzymaniu i zarządzaniu. Może być zbudowana w oparciu o system Winows 95/98/XP/Vista.
Klient-serwer (client-server) – istenieje jeden lub więcej komputerów, spełniających rolę serwera. Stacja robocza, pełniąca rolę klienta, komunikuje się z serwerem, korzystając z oprogramowania klienta sieci. Może być sbudowana w oparciu o system Windows Server 2000/2003/2008 lub układ Novell NetWare.
Podstawowymi urządzeniami stosowanymi do budowy sieci komputerowych są:
- Modemy – wykorzystywany do łączenia komputera z Internetem. Zmienia sygnał z cygrowego na analogowy i odwrotnie.
- Karty sieciowe – urządzenie, łączące komputer z lokalną siecą komputerową. Przekształca pakiety danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej.
- Urządzenia wzmacniające – wykorzystują się w miejscach, w których wymagane jest wzmocnienie lub regeneracja sygnału, które wymagane są do zwiększenia zasięgu sieci.
- Koncentratory – urządzenie posiadające wiele portów służących do przyłączania stacji roboczych lub innych urządzeń. Mogą być pasywne (pełni funkcję skrzynki łączeniowej) i aktywne (dodatkowo wzmacniające sygnał)
- Mosty – urządzenie posiaddające dwa porty, służące do łączenia segmentów sieci. W swojej pamięci zapamiętywuje adresy MAC urządzeń przyłączonych do poszczególnych portów. Otrzymująć ramki danych sprawdza adres miesca docelowego i decyduje, czy przesyłać tę ramkę dalej i, jeżeli trzeba, to do którego segmentu sieci. Wzwiększa wydajność sieci.
- Przełączniki – oferuje te same funkcje, co koncentrator, a dodatkowo pozwala, podobnie jak most, podzielić sieć na segmenty.
- Punkty dostępowe - urządzeniezaprwniające stacjom bezprzewodowym dostęp do zasobów sieci za pomocą bezprzewodowego medium transmisyjnego. Pełni rolę mostu łączącego sieć bezprzewodową z siecią przewodową.
- Routery – urządzenie stosowane do łączenia sieci, np. do przyłączania sieci LAN do Internetu.
- Bramy sieciowe – urządzenie, za pośrednictwem którego komputery z sieci lokalnej komunikują się z komputerami w innych sieciach. W sieciach TCP/IP domyślna brama oznacza router.
Najpopularniejszym medium transmisyjnym do budowy sieci lokalnych jest skrętka. Składa się z 4 par przewodów, umieszczonych we wspólnej osłonie i skręconych, aby zmniejszyć odziaływanie elektromagnetyczne przewodów na siebie. Istnieją 2 typy skrętki: nieekranowana i ekranowana (posiada specjalną warstwę, ekran, chroniącą przed wpływem zakłuceń elektromagnetycznych)
Większość nowych sieci komputerowych wykonywana jest przy wykorzystaniu sktętki kategorii 5e lub wyższej.
Zadanie 2: Znajdź w Internecie i przepisz do zeszytu katerorie skrętek i ich przepustowość.
Najnowszym z obecnie stosowanych nośników transmisji jest światłowód. Transmisja polega na przesyłaniu wiązki światła, generowanej przez diodę lub laser, przez rdzeń światłowodu.
Do transmisji danych używane są:
Fale elektromagnetyczne w zakresie podczerwieni IR. Zasięg i przędkość transmisji są niewielkie. Stosowane do przyłączenia klawiatury lub myszy.
Fale radiowe – najbardziej popularnym jest standard 802.11g, zapewniający przędkość transmisji do 54 Mb/s.
Topologia sieci określa sposób jej wykonania, czyli połączenia urządzeń komputerowych za pomocą medium transmisyjnego.
Zadanie 3: Znajdź w Internecie, narysuj i napisz w zeszycie podstawowe topologię sieci (magistrala, pierścień, gwiazda)