poniedziałek, 29 listopada 2010

Zadanie z SOiS dla 1TI i 1TJ (29.11 i 03.12.2010)

Temat 1: Zasady zabezpieczeń lokalnych. Prawa i uprawnienia użytkowników.
Musisz wiedzieć:
  1. Jak uruchomić aplikację Zasady zabezpieczeń lokalnych?
  2. Jakie są grupy zasad zabezpieczeń lokalnych i do czego służą?

Zadanie 1 (W pracowni komputerowej zapoznaj się, jak to się robi, a w domu wykonaj sam, zrób rzuty ekranu i umieść na blogu. Zadanie jest obowiązkowe. Musisz to zrobić do następnego zajęcia):
  1. Uruchom aplikację Zasady zabezpieczeń lokalnych w Start -> Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne.
  2. Wybierz opcję Przypisywanie praw użytkownikom.
  3. Odszukaj Prawo tworzenia kopii zapasowych plików i katalogów.
  4. Dodaj użytkownika Uczen02 (z poprzedniego zajęcia) do listy uprawnionych.
  5. Więcej na temat tworzenia kopii zapasowych przeczytaj tu: http://www.poradykomputerowe.pl/bezpieczenstwo_komputera/tworzenie_kopii_zapasowej_plikow_i_ustawien_w_windows_xp-57.html

Temat 2: Architektura systemu Windows. Pamięć wirtualna. Plik wymiany.
Cele:
Uświadomić sobie, jak działa pamięć wirtualna komputera. Nauczyć się zarządzać plikiem wymiany i podejmować decyzję o jego rozmiarach.
Musisz wiedzieć:
  1. Co to jest pamięć wirtualna?
  2. Co to jest i do czego służy plik stronicowania (plik wymiany)?
Zapisz w zeszycie:
Architektura systemu operacyjnego określa sposób jego funkcjonowania. Architektura powinna zapewnić maksymalną wydajność systemu przy jednoczesnym zapewnieniu prostoty obsługi. Jednym z elementów, mającym wpływ na wydajność systemu, jest organizacja pamięci. Większość współczesnych systemów komputerowych wykorzystuje pamięć wirtualną.
Pamięć wirtualna składa się z pliku wymiany (pliku stronicowania) i zainstalowanej fizycznie pamięci RAM. Oba te elementy tworzą przestrzeń adresową nazywaną pamięcią wirtualną. Plik wymiany w Windows pagefile.sys jest ukryty, chroniony przez Windows i użytkownik nie może go zmienić bezpośrednio.
Plik stronicowania - używany jest przez system Windows do przechowywania części plików programów i danych, które są zbyt duże i nie mogą być umieszczone w całości w pamięci. Windows przenosi dane z pliku stronicowania do pamięci RAM zgodnie z potrzebami oraz z pamięci do pliku stronicowania, aby zwolnić miejsce dla nowych danych.
W Windows tylko jądro systemu operuje bezpośrednio na pamięci RAM. Wszystkie inne aplikacje korzystają z pośrednictwa pamięci wirtualnej.
W RAM przechowywane są dane, pozostające aktualnie w użyciu. Jeśli w RAM już nie ma miejsca, to Windows przenosi do pliku stronicowania wszystko to, co w danej chwili, nie jest konieczne.

Musisz wiedzieć:
  1. Co jest sygnałem tego, że pamięci jest za mało?
  2. Jak uruchomić Menedżer zadań?
  3. Jak zarządzać pamięcią wirtualną? Co musimy sprawdzić, zanim wyłączymy usługę?
  4. Jak podjąć decyzję o lokalizacji pliku stronicowania i jego rozmiarach?
  5. Jak robi się defragmentacja pliku stronicowania? Po co ona potrzebna?
  6. Jak zmienić rozmiar pliku stronicowania?
Więcej informacji czytaj tu: http://www.agavk.p9.pl/strony/xp_ram_01.php
Polecam przeczytać!

Zapisz w zeszycie:
1. Jeśli komputer zaczął działać bardzo wolnie, to jest to wyraźnym znakiem braku pamięci. 2. Ctrl+Alt+Del
Jeśli w sekcji Pamięć zadeklarowana w polu Razem, całkowita ilość pamięci będąca aktualnie w użyciu, systematycznie przewyższa zasoby pamięci RAM, to wskazane jest dodanie pamięci.
3. Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> usługi
Sprawdzić ścieżkę dostępu do pliku usługi można klikająć na zakładkę Ogólne we właściwościach usługi. Na zakładce Zależności można sprawdzić, jakie inne usługi zależą od danej usługi, a od których usług zależy dana usługa.
4. Plik wymiany powinien znajdować się na dysku nieskompresowanym, zdefragmentowanym i który ma wystarczająco wolnego miejsca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz