Napisz w zeszycie:
Systemy plików to pewien sposób organizacji informacji na dyskach komputera.
Systemy plików używane w Windows: FAT, FAT 32 i NTFS.
Sektor - najmniejsza fizyczna jednostka przechowywania danych.
Klaster (jednostka alokacji) podstawowa jednostka przechowywania danych, składająca się z kilku sekorów.
MBR (main boot record) umowna struktura zapisana w pierwszym sektorze dysku twardego. Znajduje się w niej program rozruchowy
Zadanie 1 (opcjonalnie - 5 punktów): Za pomocą kalkulatora policz i wyjaśnij sposób obliczania:
- ile jednostek alokacji może zaadresować 16-bitowy system plików FAT?
- ile jednostek alokacji może zaadresować 32-bitowy system plików FAT32?
FAT - (ang. file alocation system) tablica rozmieszczenia plików. Używa 16-bitową adresację. Klastry rozmiarowo były równe sektorom dysku twardego (512 bajtów), ograniczało to pojemność do 32 MB. Gdy dyski osiągnęły rozmiar 1 gigabajta jednostki alokacji osiągnęły rozmiar 32 kilobajtów. Tak duża wielkość spowodowała duże marnotrawstwo przestrzeni dyskowej (plik zawierający 10 bajtów informacji zajmował na dysku 32 kilobajty miejsca). Rozmiar dysku też był ograniczony do 2.1 GB. W FAT 16 jest niezróżnicowanie wielkości liter w nazwach plików, oraz ograniczenie ich długości do 12 znaków. FAT 16 jest stosowany w systemach operacyjnych Microsoftu od MS-DOS do Windows 95. System FAT16 jest nadal często stosowany na niewielkich mediach, np. kartach pamięci flash.
Partycja systemu FAT składa się z 4 regionów:
- zarezerwowany (z boot sectorem) – a w nim tablica BPB (Bios Parameter Block) oraz program ładujący system operacyjny (boot loader) dla partycji systemowej. Blok BPB zawiera informacje potrzebne do wyliczenia położenia i rozmiaru pozostałych regionów.
- tablica alokacji (tablica FAT) – przechowywana zaraz za boot sektorem struktura, zajmująca kilka sektorów, która zawiera informacje dla systemu operacyjnego na temat klastrów. Każda pozycja w tablicy FAT odpowiada jednemu klastrowi. Sposób kodowania informacji opisano wyżej. Na partycji może być kilka kopii tablicy FAT, zazwyczaj dwie.
- katalog główny (w FAT32 nie istnieje w tej formie) – katalog główny (root directory) i jego podkatalogi zawierają nazwę pliku, atrybuty, informacje o czasie utworzenie i modyfikacji, wskaźnik na pierwszy klaster z danymi.
- region danych – zajmowany przez podkatalogi i wszystkie pliki; podzielony na logiczne bloki zwane klastrami.
FAT 32 - Odmiana systemu plików FAT, po raz pierwszy zastosowany w systemie operacyjnym Windows 95 OSR2, następca FAT16. FAT 32 pomimo nazwy która sugeruje użycie 32 bitów używa tylko 28 bitów. Pozwalało to teoretycznie na opisanie 268.435.438 klastrów, co umożliwiałoby użycie go nawet na wielo terabajtowych dyskach twardych. Z powodu nałożonego ograniczenia na program fdisk (program używany do podziału dysku na partycje) firmy Microsoft, który obsługuje maksymalnie 4.177.920 klastrów, wielkość partycji obsługiwanej w tym systemie plików nie może przekroczyć 124,55 gigabajtów, co nie pozwala na jego użycie z nowymi generacjami twardych dysków.
Maksymalny rozmiar partycji dysku wynosi 32 GB. Rozmiar jednostki alokacji między 4 KB i 32 KB. Jest obsługiwany przez systemy uniksowe, ale jego struktura nie pozwala na użycie go w głównych partycjach tego systemu.
NTFS - Pierwszy raz został zaimplementowany w systemie Windows NT. Odpowiednikiem tablicy alokacji plików jest główna tablica plików (MFT – Master File Table), przechowująca dane opisujące położenie plików oraz katalogów na dysku. NTFS posiada ulepszenia w postaci wsparcia metadanych i użycia zaawansowanych struktur budowy plików by zwiększyć wydajność, niezawodność oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Dodatkowym rozszerzeniem jest wprowadzenie kompresji, szyfrowania danych i tworzenia praw dostępów dla użytkowników. Nowością jest system księgowania (journaling), odpowiadający za wcześniejszą rejestrację zmian do dziennika, przed faktycznym zapisaniem do głównego systemu plików. Mechanizm ten zmniejsza prawdopodobieństwo utraty danych.
Maksymalny rozmiar partycji to:
Teoretycznie: 16 EiB.
W implementacji: 256 TiB.
Maksymalny rozmiar pliku to:
Teoretycznie: 16 EiB.
W implementacji: 16TiB
Obsługiwany jest przez Linux
Zadanie 2: sprawdź, jaki system plików używany jest na twoim pendrivie?
Napisz w zeszycie:
By zmienić system plików na dysku na NTFS, wykonaj następujące kroki:
- Start - uruchom - cmd
- W wierszu poleceń wpisz: convert nazwa_dysku:/fs:ntfs
- Uruchom ponownie komputer
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz