środa, 30 listopada 2011

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (30.11.2011)

Temet: Katalog główny, ścieżka dostępu.
Napisz w zeszycie:
Katalog główny - katalog w systemie plików nadrzędny dla wszystkich innych katalogów (i również plików). W systemach uniksowych oznaczamy przez ukośnik (/), a w systemach dosowych przez odwrotny ukośnik (\).
W systemach Windows wyróżniamy tyle katalogów głównych, ile system widzi partycyj systemowych, dysków optycznych, pamięci typu Flash, napędów dysków elastycznych oraz zmapowanych zasobów sieciowych. 
Podkatalog - katalog znajdujący się w innym katalogu.
Katalog bieżący - katalog, do którego mamy bezpośredni dostęp.
Ścieżka dostępu - jest to droga od katalogu głównego do danego pliku.
Przykład: c:\User\1TT\Kowalska Justyna\Wykres.xls
Tu c:\ - katalog główny
User - katalog
Kowalska Justyna - podkatalog
Wykres.xls - plik
\ - separator.
Rozróżniamy ścieżki dostępu względne i bezwzględne.
Przykłady:

  • d:\wideo\Bajki\Ratatuj.avi - ścieżka bezwzględna. Za pomocą tej ścieżki można znaleźć docelowy plik nie zależnie od tego, jaki jest bieżący katalog.
  • Bajki\Ratatuj.avi - ścieżka względna. Za pomocą tej ścieżki można znaleźć docelowy plik, jeżeli katalogiem bieżącym jest katalog wideo.
Zadanie 1 (2 punkty): znajdź w Internecie informację na temat plików autorun.inf. W edytorze Word utwórz notatkę z informacją, do czego oni służą i jaką informację zawierają. Nazwij plik Autorun.doc

Zadanie 2 (5 punktów): W edytorze Word utwórz notatkę o przeznaczeniu folderów: 
  1. Windows
  2. Program files
  3. Documents and Settings
  4. Pulpit
  5. Kosz
  6. System volume informations
Uwaga: jeżeli nie zdążysz na zajęciu zaliczyć te zadania, to wyślij je na mail: 
Nie zapomnij napisać nazwę klasy i twoi imię i nazwisko.
Zadanie 3 (Opcjonalne - 18 punktów): total commander, zainstaluj go i porównaj jego możliwości z możliwościami Eksploratora. Za pomocą programu do nagrywania z ekranu monitora nagraj filmik, któryby pokazywał podstawowe poniższe czynności wykonywane za pomocą Eksploratora i Total commander'a:

  1. kopiowanie
  2. tworzenienie folderów
  3. zmiana nazwy pliku lub foldera
  4. przeniesienie plików
  5. przeglądania zawartości plików w formatach: txt, doc, jpg
  6. nawigacja po strukturze folderów.

Temat 2: Praca z systemem plików.
Napisz w zeszycie:
Żeby umożliwić korzystanie ze wszystkich możliwości systemu NTFS należy wykonać następujące czynności:

  1. Uruchomić Explorator lub Mój komputer
  2. Wybrać polecenie Narzędzia - Opcje folderów - Widok - Użyj prostego udostępniania plików (zalecane) - odznaczyć - OK

Każdy plik i folder przechowywany na dysku NTFS jest własnością jakiegoś użytkownika. W większości przypadków właścicielem obiektu jest ten użytkownik, który go utworzył, ale możliwe jest przekazanie prawa własności innemu użytkownikowi.
Jeżeli tylko posiadamy odpowiednie uprawnienia, utworzenie pliku lub folderu na dysku NTFS niczym nie będzie się różnił od utworzenia tych obiektów na dyskach FAT. Prawa dostępu mogą być nadawane dla całego dysku, wybranego folderu, a nawet pojedynczego pliku. 
Informacja o udostępnianiu plików znajduje się w ACL (ang. access control list) - na liście kontroli dostępu. Na dyskach z NTFS każdy plik ma swoją ACL. Jeżeli przeniesiemy dane z dysku z NTFS na dysk z FAT, to lista kontroli dostępu ACL zostanie zignorowana i wszystkie informacje o zabezpieczeniu zostaną utracone

Informacja o Uprawnieniach przedstawiona w poniższej tabele (kliknij, aby powiększyć):


Ponieważ wszystkie obiekty zarówno pliki, jak foldery, „dziedziczą” uprawnienia od folderu nadrzędnego (lub dysku w przypadku folderów głównych), to podczas kopiowania i przenoszenia obiektów uprawnienia te mogą ulec zmianie.


Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (30.11 i 1.12.2011)

Temat: Wykorzystanie pełnych możliwości kreatora wykresów – tworzenie typowych i nietypowych wykresów.
Napisz w zeszycie: 
Aby utworzyć wykres w Excel należy:


  1. Rozmieść w arkuszu dane, które mają zostać przedstawione na wykresie.
  2. Zaznacz komórki zawierające dane, które mają być używane na wykresie.
  3. Użyć polecenie: Wstaw – Wykres i dalej postępować według instrukcji.
Zadanie (15 punktów):  Ściągnij ten plik: http://www.przeklej.pl/plik/zadanie-z-wykresami-xls-pdf-003842bnv68p3sp. Utwórz nowy arkusz kalkulacyjny, a w nim
  1. Umieść tabele danych, jak w powyższym pliku. 
  2. Na podstawie tych danych dodaj wykresy tak, by wyglądały maksymalnie podobnie do tych w pliku.
  3. Dodaj dowolny niestandardowy wykres z  odpowiednio dopasowanym nagłówkiem i legendą. Bądź przygotowany wyjaśnić, co reprezentuje ten twój niestandardowy wykres.


środa, 23 listopada 2011

Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (23 i 24.11.2011)

Temat: Wypełnianie i formatowanie tabeli w arkuszu Excel. Pobieranie danych do tabeli w tym z Internetu.
Zadanie 1 (6 punktów za całość): Ściągnij przykład wypełnienia zadania stąd: http://www.przeklej.pl/plik/loadedtxt-xls-00370725m68p3sp i stąd http://www.przeklej.pl/plik/dataload-txt-00370729f68p3sp i wykonaj następujące polecenia:

  1. Otwórz nowy czysty akrusz Excel i importuj do niego dane z pliku dataLoad.txt za pomocą polecenia: dane - dane zewnętrzne - importować dane. (1 punkt)
  2. Utwórz nowy plik tekstowy, który by zawierał imiona i nazwiska uczniów twojej grupy oraz ich oceny z jakiegoś przedmiotu. Importuj go do tegoż arkuszu lecz na drugą kartkę. Nazwij tę kartkę nazwą twojej grupy (2 punkty)
  3. Za pomocą polecenia format - formatowanie warunkowe oznacz wszystkie jedynki kolorem czerwonym, dwójki - kolorem pomaranczowym, piątki - zielonym. (2 punkty)
  4. Zaznacz w obramowanie imiona i nazwiska ucznió, a oceny osobnym obramowaniem, jak to jest przedstawiono w ściągniętym przez ciebie pliku LoadedTXT.xls (1 punkt)
Zadanie 2 (2 punkty): Importuj dane o kurszach walut ze strony http://kursy-walut.mybank.pl/ do nowego arkuszu kalkulacyjnego. Używaj polecenia Dane - Dane zewnętrzne - z sieci Web.
Dodatkowa informacja o importowaniu danych z sieci Web znajdziesz tutaj: http://www.trochetechniki.pl/Import-danych-z-Internetu-do-Excela,t,710.html

wtorek, 22 listopada 2011

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (23.11.2011)

Temat 1: Systemy plików FAT, FAT32, NTFS
Napisz w zeszycie:
Systemy plików to pewien sposób organizacji informacji na dyskach komputera.
Systemy plików używane w Windows: FAT, FAT 32 i NTFS.
Sektor - najmniejsza fizyczna jednostka przechowywania danych.
Klaster (jednostka alokacji) podstawowa jednostka przechowywania danych, składająca się z kilku sekorów.
MBR (main boot record) umowna struktura zapisana w pierwszym sektorze dysku twardego. Znajduje się w niej program rozruchowy
Zadanie 1 (opcjonalnie - 5 punktów): Za pomocą kalkulatora policz i wyjaśnij sposób obliczania:
  1. ile jednostek alokacji może zaadresować 16-bitowy system plików FAT?
  2. ile jednostek alokacji może zaadresować 32-bitowy system plików FAT32?


Napisz w zeszycie:
FAT - (ang. file alocation system) tablica rozmieszczenia plików. Używa 16-bitową adresację. Klastry rozmiarowo były równe sektorom dysku twardego (512 bajtów), ograniczało to pojemność do 32 MB. Gdy dyski osiągnęły rozmiar 1 gigabajta jednostki alokacji osiągnęły rozmiar 32 kilobajtów. Tak duża wielkość spowodowała duże marnotrawstwo przestrzeni dyskowej (plik zawierający 10 bajtów informacji zajmował na dysku 32 kilobajty miejsca). Rozmiar dysku też był ograniczony do 2.1 GB. W FAT 16 jest niezróżnicowanie wielkości liter w nazwach plików, oraz ograniczenie ich długości do 12 znaków. FAT 16 jest stosowany w systemach operacyjnych Microsoftu od MS-DOS do Windows 95. System FAT16 jest nadal często stosowany na niewielkich mediach, np. kartach pamięci flash.

Partycja systemu FAT składa się z 4 regionów:
  1. zarezerwowany (z boot sectorem) – a w nim tablica BPB (Bios Parameter Block) oraz program ładujący system operacyjny (boot loader) dla partycji systemowej. Blok BPB zawiera informacje potrzebne do wyliczenia położenia i rozmiaru pozostałych regionów.
  2. tablica alokacji (tablica FAT) – przechowywana zaraz za boot sektorem struktura, zajmująca kilka sektorów, która zawiera informacje dla systemu operacyjnego na temat klastrów. Każda pozycja w tablicy FAT odpowiada jednemu klastrowi. Sposób kodowania informacji opisano wyżej. Na partycji może być kilka kopii tablicy FAT, zazwyczaj dwie.
  3. katalog główny (w FAT32 nie istnieje w tej formie) – katalog główny (root directory) i jego podkatalogi zawierają nazwę pliku, atrybuty, informacje o czasie utworzenie i modyfikacji, wskaźnik na pierwszy klaster z danymi.
  4. region danych – zajmowany przez podkatalogi i wszystkie pliki; podzielony na logiczne bloki zwane klastrami.



FAT 32 - Odmiana systemu plików FAT, po raz pierwszy zastosowany w systemie operacyjnym Windows 95 OSR2, następca FAT16. FAT 32 pomimo nazwy która sugeruje użycie 32 bitów używa tylko 28 bitów. Pozwalało to teoretycznie na opisanie 268.435.438 klastrów, co umożliwiałoby użycie go nawet na wielo terabajtowych dyskach twardych. Z powodu nałożonego ograniczenia na program fdisk (program używany do podziału dysku na partycje) firmy Microsoft, który obsługuje maksymalnie 4.177.920 klastrów, wielkość partycji obsługiwanej w tym systemie plików nie może przekroczyć 124,55 gigabajtów, co nie pozwala na jego użycie z nowymi generacjami twardych dysków.
Maksymalny rozmiar partycji dysku wynosi 32 GB. Rozmiar jednostki alokacji między 4 KB i 32 KB. Jest obsługiwany przez systemy uniksowe, ale jego struktura nie pozwala na użycie go w głównych partycjach tego systemu.
NTFS - Pierwszy raz został zaimplementowany w systemie Windows NT. Odpowiednikiem tablicy alokacji plików jest główna tablica plików (MFT –  Master File Table), przechowująca dane opisujące położenie plików oraz katalogów na dysku. NTFS posiada ulepszenia w postaci wsparcia metadanych i użycia zaawansowanych struktur budowy plików by zwiększyć wydajność, niezawodność oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Dodatkowym rozszerzeniem jest wprowadzenie kompresji, szyfrowania danych i tworzenia praw dostępów dla użytkowników. Nowością jest system księgowania (journaling), odpowiadający za wcześniejszą rejestrację zmian do dziennika, przed faktycznym zapisaniem do głównego systemu plików. Mechanizm ten zmniejsza prawdopodobieństwo utraty danych.
Maksymalny rozmiar partycji to:
Teoretycznie: 16 EiB.
W implementacji: 256 TiB.
Maksymalny rozmiar pliku to:
Teoretycznie: 16 EiB.
W implementacji: 16TiB
Obsługiwany jest przez Linux
Zadanie 2: sprawdź, jaki system plików używany jest na twoim pendrivie?
Napisz w zeszycie:
By zmienić system plików na dysku na NTFS, wykonaj następujące kroki:
  1. Start - uruchom - cmd
  2. W wierszu poleceń wpisz: convert nazwa_dysku:/fs:ntfs
  3. Uruchom ponownie komputer



czwartek, 17 listopada 2011

Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (17.11.2011)

Temat: Samodzielne zaplanowanie broszury.
Zadanie (7 punktów): zapłanuj broszurę na dowolny temat. Jeżeli nic nie możesz wymyślić, to możesz użyć jakijś z poniższych tematów:

  • rekłama jakiejś firmy
  • reklama twojej szkoły.
  • promocja zdrowego stylu życia
  • broszura opowiadająca o ulubionej drużynie sportowej (piłki nożnej, koszykówki itd.)
  • broszura o ulubionym zwierzątku 
Używaj polecenie format - obramowanie i cieniowanie
Przykłady broszur możej zobaczyć tu: 

środa, 16 listopada 2011

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (16.11.2011)

Temat 1: Zakończenie pracy Windows
Przeczytaj:
http://greszata.pl/soisk/klasa_1/1_charakterystyka_komputera_pc/16_zakonczenie_pracy_windows.pdf
Zadanie 1: na podstawie powyższego artykułu zrób notatki zawierające:

  1. Sposoby wyłączenia systemu Windows
  2. Możliwe trygy uruchamiania Windows XP
  3. Jak przejść w stan wstrzymania i na czym ten stan polega
  4. Jak przejść w stan hibernacji i na czym ten stan polega
  5. Sposoby wywołania menadżera zadań
  6. Różnica pomiędzy wylogowaniem użytkownika, a jego odłączniem.
Zadanie 2 (2 punkt): zalogój się w trybie Włącz rejestrowanie uruchamiania i znajdź plik ntbtlog.txt. Napisz w zeszycie, co znajduje się w tym poliku.

czwartek, 10 listopada 2011

Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (10.11.2011)

Temat: dodatkowe możliwości edytora tekstu - zapisywanie wzorów.
Jeżeli na pasku zadań nie ma przycisku edytora równań, to wybierz polecenie
Narzędzia - Dostosuj - Karta polecania - Kategoria wstaw - Polecenie Edytor równań (przeciągnij go na pasek zadań, po czym zamknij poniższe okno)
Po dodaniu przycisku Edytor równań na pasek narzędzi można nacisnąć go, w wyniku czego uruchomi się edytor równań:


Zadanie 1: Powtórz wzory (Równania 1 i 6 - po 2 pkt każde, równania 2, 3, 4, 5, 7 - po 3 pkt każde):


Równanie 6.


Równanie 7.

środa, 9 listopada 2011

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (9.11.2011)

Temat 1: Programmy DOS w środowisku Windows
Napisz w zeszycie: 
MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operation System - Dyskowy System Operacyjny Microsoftu) był wydany po raz pierwszy w 1981 roku. Tekstowy SO. W Windows istnieje w postaci trybu MS-DOS.

W SO Windows XP środowisko DOS konfigurowane jest przez pliki autoexec.nt i config.nt znajdujące się w c:\Windows\System 32

Żeby uruchomić wiersz poleceń, wybieramy jedno z poniższych poleceń:

  • Start - Uruchom - cmd
  • Start - Uruchom - command.com
  • Start - Programy - Aksesoria - wiersz polecenia

Skróty do programów MS-DOS mają rozszerzenie PIF (ang. program information file). Te skróty udostępniają systemowi Windows informacje dotyczące najlepszego sposobu uruchamiania programów opartych na systemie MS-DOS. Podczas uruchamiania takiego programu system Windows poszukuje pliku PIF, który zostanie wykorzystany przy otwieraniu programu.
By uzyskać pomoc odnośnie poleceń używanych w trybie MS-DOS użyj polecenia help
Zadanie 1 (1 punkt): Utwórz w swoim folderze skrót do programu c:\Windwos\System32\edit.com. Zmień jego ustawienia tak, by program uruchamiał się na cały ekran.
Zadanie 2 (2 punkty): Uruchom wiersz poleceń i dostosuj wygląd jego okna w następujący sposób:
  • Rozmiar bufora ekranu: 100x100
  • Rozmiar ekranu: 100x30
  • Kolor tła: RGB 130.0.160
  • Kolor tekstu: BRG 200.255.200
Zadanie 3 (7 punktów): Utwórz plik polecenia.txt. Uruchom tryb MS-DOS i sprawdź następujące polecenia i opisz ich działanie w pliku polecenia.txt:
  1. ver
  2. mode con:  cols=140 lines=50
  3. color 5a
  4. dir
  5. cd..
  6. cd
  7. time
  8. exit






czwartek, 3 listopada 2011

Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (3.11.2011)

Temat 1: Praca z dużym tekstem. Automatyczna numeracja. Konspekt.
By użyć automatyczną numerację dopasowaną do konkretnego stulu wykonaj następujące kroki:
  1. Format - punktory i numeracja. Pojawi się takie okno: 
  2. Wybierz rodzaj numeracji, który ci potrzebny i naciśnij Dostosuj. Pojawie się takie okno: 
  3. Naciśnij Więcej. Wybieraj pokolei numer poziomu odpowiadający jemu styl Nagłówka. Na przykład, 
    • poziom 1 - styl: Nagłówek 1
    • poziom 2 - styl: Nagłówek 2
    • i tak dalej.... 
  • Teraz możesz wpisywać w dokumencie tekst i nadawać mu styl Nagłówków, a w zależności od numeru Nagłówku będzie dodana numeracja przed tekstem. Na przykłąd:
    • 1. Tekst ze ztylem Nagłówek 1
    • 1.1 Tekst ze ztylem Nagłówek 2
    • 1.1.1 Tekst ze ztylem Nagłówek 3 
By sformatowany powyższym sposobem teks przedstawić w postaci konspektu, wybierz następujące polecenie:
Widok - konspekt
Zadanie 1 (12 punktów): Użyj tekst ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Stargard_Szczeci%C5%84ski. Wykonaj następujące polecenia:

  1. Przenieś go do nowego dokumentu Word od rozdziału Geografia do rozdziału Symbole miasta. Zapisz dokument. Uwaga: 
    1. kopiuj tylko tekst bez grafiki i bez tabel, 
    2. wykasuj niepotrzebny tekst typu [edytuj]
    3. Za każdym razem podczas wklejania tekstu wyczyszczaj formatowanie źródłówe, zachowując tylko tekst:  
  2. Dla rozdziałów z numeracją typu 1, 2, 3,... użyj styl Nagłówek 1
  3. Dla rozdziałów z numeracją typu 1.1, 1.2, 1.3,... użyj styl Nagłówek 2
  4. Dodaj automatyczną numerację rozdziałów tak, jak opisano wyżej w lekcji.
  5. Kiedy wykonasz powyższe polecenia, to wybie widok Konspekt i zobacz z jakich części składa się twój dokument.

Temat 2: Praca z dużym tekstem. Automatyczny spis treści i hiperłącza.
By dodać automatyczny spis treści wykonaj następujące kroki:


  1. Wybierz polecenie Wstaw - Odwołania - Indeksy i spisy. 
  2. Pojawi się poniższe okno, w którym przejdź na zakładkę Spis treści i, jeśli trzeba, to zmień ustawienia, po czym naciśnij OK: 
By dodać hiperłącze, odsyłające się do miejsca w tym samym dokumencie, wykonaj następujące kroki:
  1. wybierz ten przycisk na pasku narzędzi: 
  2. W pojawiwszym się oknie wybierz Miejsce w tym dokumencie i z listy potrzebne miejsce, na przykład Początek dokumentu 
By dokonać modyfikacji stylu, wykonaj następujące kroki:
  1. Wyberz polecenie Format - Style i formatowanie. Po prawej stronie ekranu pojawi się lista dostępnych stylów.
  2. Z listy rozwijanej naprzeciwko wybranego stylu wybierz Modyfikuj. 
  3. W pojawiwszym się oknie dokonaj zmian stylu i naciśnij OK

Zadanie 2 (15 punktów): Na podstawie poprzedniego zadania wykonaj następujące czynności:
  1. Na samym początku dokumentu dodaj automatyczny spis treści
  2. Każdą nazwę rozdziału w tekscie zrób odwołaniem do początku dokumentu
  3. Modyfikuj style hiperłącz tak, by wyglądali jako normalny czarny niepodkreślony tekst. 


środa, 2 listopada 2011

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (2.11.2011)

Temat 1: Automatyczny start aplikacji.
Przeczytaj poniższy artykuł:
http://greszata.pl/soisk/klasa_1/1_charakterystyka_komputera_pc/13_automatyczny_start_aplikacji.pdf
Zadanie 1 (1 punkt): zrób tak, by aplikacja Notatnik automatycznie uruchamiała się podczas startu komputera.

Temat 2: Aplikacje wbudowane systemu.
Modyfikację zainstalowanych aplikacji można dokonać za pomocą polecenia:
Panel sterowania - Dodaj/usuń programy - Dodaj/usuń składniki systemu Windows.
Zadanie 2 (3 punkty): Za pomocą polecenia Start-Uruchom sprawdź i opisz w dokumencie Aplikacje wbudowane.doc działanie następujących aplikacji:

  • calc.exe
  • wordpad.exe
  • notepad.exe
  • mapaint.exe
  • spider.exe
  • winver.exe
  • taskmgr.exe
  • winchat.exe
  • msinfo32.exe
  • desk.cpl
  • sysdm.cpl
  • secpol.msc
  • services.msc
Zadanie 3 (2 punkty): w programie Notatnik napisz następujący wzór:
 Zapisz plik z imieniem Wzór.txt

Zadanie 4 (2 punkty): za pomocą Kalkulatora w dwóch trybach - standardowym i naukowym dokonaj następujących obliczeń:
  • 2
  • +2
  • *2
Porównaj wyniki. W Notatniku opisz wyniki i wyjaśnienie różnicy i zapisz jako Kalkulacja pierwsza.txt

Zadanie 5 (2 punkty): za pomocą Kalkulatora oblicz znaczenie poniższego wyrazu; w pliku Kalkulacja druga.doc napisz kolejność nadanych przez ciebie poleceń w Kalkulatorze i wynik obliczeń.
Zadanie 6 (1 punkt): za pomocą programu Paint utwórz plik graficzny w formacie jpg o wymiarach 500x500 pikseli. Nrysuj w nim 3 kwadraty o wymiarach 100x100 pikseli i wypełnij je poniższymi kolorami w formacie RGB:
  1. 150,50,100
  2. 100,200,50
  3. 90,130,255
Uwaga! W przypadku, kiedy nie zdążasz zrobić zadanie na zajęciu, to:

  1.  zrób go wdomu,
  2. zrób zrzuty ekranu najważniejszych kroków wykonywania zadania
  3. wyślij pocztą elektroniczną zrobione zadania i zrzuty ekranu na poniższy adres email, wskazując 
    • Temat zajęcia, na którym wykonywano zadanie
    • Date, kiedy zadanie było wyłożone na stronie
    • Numer zadania w tym dniu
  •