Dziś dorabiasz to, co nie zaliczyłeś wcześniej. Ostatnia możliwość naprawić oceny.
czwartek, 9 czerwca 2011
Zadanie z OB dla 1TI i 1TJ (9,10 i 14.06.2011)
Temat: powtórzenie wcześniej zdobytej wiedzy. Podsumowanie.
wtorek, 7 czerwca 2011
Zadanie z TI dla 1TEA (7.06.2011)
Temat: Algorytmy na uporządkowanie zbioru za pomocą wyszukiwania MIN i MAX
Napisz w zeszycie:
Przykład działania algorytmu:
Mamy zbiór Z. 4, 2, 5, 7, 1
Uporządkujemy za pomocą wyszukiwania MIN
1) szukamy od 1 do 5 elementu. MIN = 1, jego numer jest 5. Zamieniamy miejscami elementy z numerami 1 i 5. Zbiór Z wygląda 1, 2, 5, 7, 4.
2) szukamy od 2 do 5 elementu. MIN = 2, jego numer w zbiorze jest 2. Zamieniamiy elemet z numerami 2 i 2. Zbiór Z wygląda 1, 2, 5, 7, 4.
2) szukamy od 3 do 5 elementu. MIN = 4, jego numer w zbiorze jest 5. Zamieniamiy elemet z numerami 3 i 5. Zbiór Z wygląda 1, 2, 4, 7, 5.
I tak dalej...
Zadanie: narysuj schemat blokowy opisanego wyżej algorytmu.
Zadanie z TI dla 1TT (7.06.2011)
Temat: hiperłącza w prezentacji.
Napisz w zeszycie:
Aby utworzyć hiperłącze, trzeba na wybranym obiekcie nacisnąć prawym klawiszem myszy i wybrać Hiperłącze. W nowym okienku wybrać Miejsce w tym dokumentcie i wskazać slajd, na który trzeba przejść, albo adres strony docelowej.
Zadanie: Utwórz prezentację, która wyglądałaby jak strona internetowa i zawiezałaby linki na poszczegóne podstrony.
Przykład:
poniedziałek, 6 czerwca 2011
Zadanie z SOiS dla 1TI i 1TJ (6 i 10.06.2011)
Temat: korzystanie z podstawowych usług Internetu.
Napisz w zeszycie:
Podstawowe usługi Internetu:
- Serwis stron WWW. Usługa oparta jest na protokole HTTP. Udostępnia informację w formie hipertekstu, który pozwala przemieszczać się między dokumentami za pomocą odnośników. Dostęp do informacji na serwerach WWW uzyskujemy z pomocą przeglądarki internetowej (np., Internet Explorer, Opera, Google Chrome, Mozilla...)
- Usługa transferu plików. Działa za pomocą protokołu FTP. Przesyłanie danych odbywa się w dwóch trybach: ASCII (tekstowy - html, txt, bat...) i binarnym (doc, exe, jpg...). Ananimowe połączenie odbywa się za pomocą logina anonymous i jako hasło podać swój email. Przykładowym klientem FTP jest program TotalCommander. Można połączyć się za pomocą przeglądarki, ale jawnie wskazać użytkownika (login_użytkowinika@serwer_ftp).
- Poczta elekteroniczna. Do wysyłania poczty elktronicznej służy protokół SMTP, a do odbierania POP3 i IMAP.
- Grupy dyskusyjne. Użytkownicy wysyłają wiadomości do serwerów Usernetu. Serwery wymieniają je między sobą i udostęniają wszystkim użytkownikom konkretnej grupy.
- Usługa Telnet. Umożliwia wykonywanie operacji na odległym komputerze. Telnet korzysta z portu 23. Klient telnetu jest wbudowany w każdy system operacyjny. Żeby połączyć się z komputerem za pomocą telnetu, używamy polecenia telntet ip_adres w wierszu poleceń.
- Usługa bezpiecznego terminala. Protokół SSH jest następcą protokołu Telnet, ale różnica polega na tym, że transfer danych jest szyfrowany. Klientem SSH może być na przykład program PuTTY. Używa port 22 protokołu TCP/IP.
- Usługa bezpiecznego kopiowania plików. Odbywa się za pomocą programu WinSCP. Program jest przeznaczony dla SO Windows, lecz nie wymaga instalacji. Umożliwia nawiązanie bezpiecznego połączenia z serwerem oraz zarządzanie plikami i folderami.
- Zastosowanie edukacyjne i rozrywkowe sieci komputerowych
- Kanały IRC (np., mIRC). Są bardzo podobne do list dyskusyjnych, ale dyskusja odbywa się w czasie rzeczywistym (online).
- Komunikatory internetowe. (np., GG, ICQ, google messenger...)
Zadanie: dołącz do grupy dyskusyjnej związanej z systemami operacyjnymi (np. tu: https://groups.google.com/grphp?hl=pl&pli=1)
czwartek, 2 czerwca 2011
Temat: powtórzenie wcześniej zdobytej wiedzy. Ćwiczenia praktyczne.
Ściągnij plik:
Zadanie: na podstawie powyższego pliku wykonaj zadania:
- 7 (Uwaga! Dodaj do tabeli nowy wpis tak, żeby ilość (szt) było poniżej 10)
- 16
- 18
- 12 (Uwaga! Oceny semestralne z każdego przedmiotu powinne znajdować się na różnych arkuszach, a wszystkie obliczenia i wyniki powinne znajdować się na osobnym arkuszu Wyniki)
środa, 1 czerwca 2011
Zadanie z OB dla 2TI i 2TJ (1.06.2011)
Temat: Outlook 2003. Dzienniki.
Cele: nauczyć się obsługiwać dziennik w Outlook 2003.
Musisz wiedzieć:
Do czego służy dziennik?
Jak jego skonfigurować?
Ważny elementy:
Narzędzia - opcje - opcje dziennika
Dziennik - dostosuj widok bieżący.
Zapisz w zeszycie:
Dziennik służy do automatycznej rejestracji wybranych akcji dla wybranych przez użytkownika kontaktów. Akcje są wyświetlane chronologicznie na osi czasu. Dziennik umożliwia także rejestrowanie wykonywanych obowiązków służbowych, np. wykonanych rozmów telefonicznych, dat tworzenia dokumentów, wysyłania wiadomości e -mail itp. Dzięki osi czasu, dziennik pozwala w szybki i łatwy sposób wyszukiwać pliki na podstawie daty ich utworzenia lub zmodyfikowania. Elementy zapisane w dzienniku można łączyć w grupy według okreśonych kategorii, np. wiadomości e-mail, telefony, dokumenty.
Używamy polecenia:
- Narzędzia - Opcje - Preferencje - Opcje dziennika
- Plik - Nowy - Pozycja dziennika
- Moduł Dzinnik - Widok - Pozmieść według - Widok bieżący - Dostosuje widok bieżący - Inne ustawienia
Korzystaj z informacji na stronie Microsoft:
Zadanie (zadanie musi być wykonane i zaliczone do końca zajęcia; każdy otrzyma ocenę):
- Utwórz 3 kontakty. I w opcjach dziennika zaznacz, że chcesz rejestrować wszystkie wydarzenia dla 2 z tych kontaktów.
- Napisz listy do każdego z 3 kontaktów z tematem: Witam /Imię/(ile listów pojawiło się w dzienniku?)
- Dodaj nowy element dzienniku: rozmowa telefoniczna z przyjacielem na dziś na 18:00
- Dodaj filtr w bieżącym widoku, żeby pokazane byli listy, zawierające w temacie imię jednego z pokazywanych kontaktów. Czy dało się pokazać tylko i wyłącznie list do tej osoby?
- Zmień bieżący widok tak, aby pokazane byli elementy z całego tygodnia i żeby czcionka elementów była 10 pkt i pogrubiona, a czcionka górnej skali 16 pkt.
- Zastanów się i przygotuj się dać odpowiedź na pytanie: na czym polega różnica pomiędzy kalendarzem a dziennikiem?
Kiedy wszystko wykonasz, sprawdź, czy zrobiłeś zadanie zgodnie z poleceniami i czy nie popełniłeś błędy. Jeżeli uważasz, że wszystko w porządku, to zawołaj nauczycielkę.
Ważne: zanim opuścisz pracownię komputerową, wyłącz komputer, połóż klawiaturę i myszkę na miejsce, a krzesła przysuń do stołów.
Subskrybuj:
Posty (Atom)