środa, 22 lutego 2012

Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (23 i 29.02.2012)

Temat 1: Konfigurowanie programu pocztowego.
Zadanie 1 (5 punktów, termin do 22 marca): Podłącz założone przez ciebie na poprzednim zajęciu konto emailowe do programu Microsoft Office Outlook 2003. I wyślij za pomocą tego programu maila na adres:
Konfiguracje znajdź na stronie gmail'a.

Temat 2: Listy dyskusyjne, grupy dyskusyjne.
Zadanie 2 (5 punktów, termin do 22 marca): Wejdź na stronę http://forum.wp.pl/cid,69,kategoria.html?ticaid=1df80&_ticrsn=3 , załóż na tej stronie konto i dodaj wypowiedź w temacie studniówka -> porady ogólne, odpowiadając na jakieś pytań lub sam zadaj pytanie. Sprawdź swojego maila, czy dostajesz informacje o wypowiedziach innych uczestników grupy dyskusyjnej.

wtorek, 21 lutego 2012

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (22.02.2012)

Temat1: profilaktyka antywirusowa
Pobierz plik i przeczytaj go: http://www.box.com/s/67b473b3e76d8986a3f5

Temat 2: harmonogram zadań
Pobierz plik i przeczytaj go: http://www.box.com/s/22b2ca20b28c65c813cc
Przeczytaj artykuł http://www.centrumxp.pl/WindowsVista/1583,1,Harmonogram_zadan.aspx o tym, jak działa harmonogram zadań.

Zadanie 1 (6 punktów, termin do 21 marca): wykonaj test używając powyższe pliki.

Uwaga! Na następnym zajęciu 7.03.2012r. odbędzie się test kontrolny z działu "Systemy plików" bez możliwości korzystania z materiałów dydaktycznych. Test będzie obejmował tematy zaczynając od 23 listopada 2011r. (od "Systemy plików FAT, FAT32, NTFS") po dzisiejsze tematy.

czwartek, 16 lutego 2012

Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (16 i 22.02.2012)

Temat 1: Zadanie kontrolne – wykonaj folder reklamowy.
Zadanie 1(10 punktów, termin do 15 marca): Wykonaj folder reklamowy w dowolnym edytorze grafiki (np., CorelDraw, Photoshop itd.). Tematyka folderu może być dowolna. Proponowana tematyka: reklama szkoły.

Temat 2: Komunikacja – poczta elektroniczna.
Najpopularniejszym i najstarszym sposobem komunikacji przez Internet jest poczta elektroniczna. Wiadomość wysyłana tą drogą nazywana jest e-mail (email).
Ze względu na niemal natychmiastowe przesyłanie wiadomości  ze skrzynki pocztowej nadawcy do skrzynki pocztowej odbiorcy, które zajmuje zwykle do kilku minut, emaile wyparły niemal całkowicie zwykłe listy z komunikacji między firmami. Zwykłe papierowe listy są używane jedynie w przypadku pism urzędowych, umów  i faktur.  Z różnych powodów pieczątka i podpis są nadal uważane za najważniejszy sposób potwierdzenia autentyczności danego oficjalnego papieru. (rzródło: http://www.virtua.edu.pl/lekcja1&z=1)

Adres e-mail, adres, który pozwala wysłać wiadomość poczty elektronicznej do dowolnego użytkownika w sieci Internet. Składa się on z dwóch części. Pierwszą z nich jest nazwa (identyfikator) adresata, następnie po znaku @ (w języku angielskim at, w języku polskim przy) następuje identyfikator komputera, na którym posiada on konto pocztowe zakończony oznaczeniem typu domeny (com - komercyjne, edu - edukacyjne, gov - organizacje rządowe, org - organizacje pozarządowe, mil - wojsko, net - organizacje sieciowe) oraz kraju (Polskę oznacza pl, każdy kraj oprócz Stanów Zjednoczonych posiada charakterystyczną końcówkę).
Brama pocztowa (angielskie mail gateway), serwer przekazujący komunikaty poczty elektronicznej między dwoma sąsiadującymi sieciami, używającymi różnych systemów pocztowych.
SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), prosty protokół przesyłania poczty elektronicznej, używany w sieci Internet
Załącznik (z angielskiego attachment), plik dołączany do korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną.
Spam, spamowanie, żargonowo uporczywe wysyłanie nie oczekiwanej przez odbiorcę poczty elektronicznej. (źródło: http://zsp.szubin.pl/zadania/techinfTech/l18.htm)

Zadanie 2 (7 punktów, w przypadku nieobecności na zajęciu termin do 15 marca): Załóż konto na serwerze Gmail (gmail.com). Zbadaj funkcje serwisu gmail. Zastanów się nad tym jakie zagrożenia mogą wypływać z posiadania konta poczty elektronicznej i jakie korzyści, i napisz wiadomość elektroniczną z informacją o tym (o możliwych zagrożeniach i korzyściach) na adres:



środa, 15 lutego 2012

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (15.02.2012)

Temat 1: Błędy na dysku, program scandisk.
Pobierz plik z lekcją i przeczytaj go: http://www.box.com/s/ec57f43d3c221efc7233

Temat 2: Zjawisko fragmentacji dysku, defragmentacja.
Pobierz plik z lekcją i przeczytaj go: http://www.box.com/s/c16c1d1d93fbf12cf689

Zadanie (8 punktwów, termin do 14 marca): wykonaj test

czwartek, 9 lutego 2012

Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (9 i 15.02.2012)

Temat: Tworzenie gif animacji za pomocą Adobe ImageReady CS
Cele: nauczyć się tworzyć prostą animację.
Do tworzenia prostej gif animacji zazwyczaj używają program Adobe ImageReady, który jest dołączony do programu Adobe Photoshop.
Opiszymy 2 najprostsze sposoby tworzenia gif animacji:
Sposób 1:

  1. Przygotujemy podstawowe obrazy, które będą znajdować się na poszczególnych klatkach, w dowolnym programie. Na przykład Adobe Photoshop.
  2. Uruchamiamy program Adobe ImageReady i otwieramy w nim wcześnij przygotowane obrazki
  3. Tworzymy nowy plik za pomocą polecenia Plik-Nowy i ustawiamy w nim rozmiar taki sam, jaka jest rozdzielczość obrazków do animacji.
  4. Jeżeli okienko Animacja nie jest widoczne, to włączamy ją za pomocą polecenia Okno -> Animacja (Window -> Animation)
  5. Przełączamy się na obrazek, który będzie pierwszy w naszej animacji i w okienku Animacja wybieramy polecenie Kopiuj ramkę, jak przedstawiono na poniższym obrazku. A następnie uaktywniamy stworzony w punkcie 3 plik i w jego okienku Animacja, naciskamy na trójkoncik i w metodzie wklejania wybieramy Wklej zamiast (zastąp)  i naciskamy OK. 
  6. Tak samo robimy z każdym kolejnym obrazkiem naszej animacji, tylko w metodzie wklejania wybieramy już  Wklej po zaznaczeniu.
  7. W okienku Animacja wybieramy czas trwania pokazu poszczególnej ramki.
  8. Zapisujemy animację w plik gif za pomocą polecenia Plik -> Zapisz zoptymalizowany jako... i zapisujemy.
Sposób 2:
  1. Uruchamiamy program Adobe ImageReady.
  2. Tworzymy obraz, który będziemy animować, w sposób podobny do pracy w Photoshop. Używamy warstwy, żeby później przesuwać poszczególne części obrazu względem siebie.
  3. Następnie, jak w sposobie 1 kopiujemy ramkę i wstawiamy ją ponownie do tej samej animacji. Uzyskujemy w ten sposób sekwęcję jednakowych obrazów. Zaznaczamy po kolei każdy z nich i wnosimy zmiany na odpowiednich warstwach.
  4. Wykonujemy punkty 5 i 6 sposobu 1.
Zadanie 1 (7 punktów, termin do 8 marca): stworzyć prostą gif animację królika za pomocą przedstawionych niżej obrazów (sposób 1):
Zadanie 2 (8 punktów, termin do 8 marca): utwórz prostą gif animację swojego imienia (sposób 2):
Ważne: po zakończeniu pracy z komputerem wyłącz komputej, połóż myszkę i klawiaturę na miejsce i dosuń krzesło do stołu.
Temat 2: Elementy grafiki wektorowej.
Zadanie 3 (6 punktów, termin do 8 marca): Za pomocą programu CorelDraw wykonaj rysunej świecy podobny do tego:

Zadanie 4 (5 punktów, obowiązkowe dla 1TI) zrobić animację palącej się świecy takim samym sposobem, jak i królika.

środa, 8 lutego 2012

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (8.02.2012)

Temat 1: Partycje, FAT, klastry.

Temat 2: Narzędzia do zarządzania dyskami.
Ściągnij plik: http://www.box.com/s/a76e41b47d266e62e72b
Zadanie: wykonaj zadania podane w powyższym pliku.

czwartek, 2 lutego 2012

Technologia Informacyjna dla 1TM, 1TI i 1TD (2 i 9.02.2012)

Temat: Korekcja zdjęć – praca z bitmapami.
Pobierz plik: http://www.przeklej.pl/plik/bitmapy-pliki-zip-0041cv70n68p3sp
Zadanie 1 (4 punkty, termin do 1 marca 2012r.): rozpakuj archiwum, który ściągnęłeś przez powyższy link. I wykonaj następujące czynności:

  • Za pomocą programu Photoshop otwórz plik 1 Wisnie.jpg.
  • Użyj warstry dopasowania Selective Color, wybierz kolor czerwony i zmień kolor owoców na inny, na przykład na dziwny fioletowy
  • wyniki porównaj z plikiem 1 Fioletowe wisnie - wzor.jpg
Uwaga! Warstwy dopasowania znajdują się w okienku warstwa na samym dole, jest to przycist z dwoma kółkami czarnym i białym:
Więcej o warstwach dopasowania możesz obejrzeć tu: http://www.youtube.com/watch?v=5q6ucE7fwBk&feature=results_main&playnext=1&list=PL480772A4B00028E2

Zadanie 2 (6 punktów, termin do 1 marca 2012r.): rozpakuj archiwum, który ściągnęłeś przez powyższy link. I wykonaj następujące czynności:


Zadanie 3 (4 punkty, termin do 1 marca 2012r.): rozpakuj archiwum, który ściągnęłeś przez powyższy link. I wykonaj następujące czynności:

  • Za pomocą programu Photoshop otwórz plik 3 Zima.jpg.
  • Użyj warstwę dopasowania Photofilter, by dodać zimności na zdjęciu.
  • Porównaj wyniki z plikiem 3 Fotofilter copy - wzor.jpg

Zadanie 4 (6 punktów, termin do 1 marca 2012r. - dla 1TM i 1TD zadanie nie obowiązkowe, natomiast dla 1TI jest obowiązkowe): rozpakuj archiwum, który ściągnęłeś przez powyższy link. I wykonaj następujące czynności:

  • Obejrzyj filmik na youtube  http://www.youtube.com/watch?v=jwFKrLvyoqU
  • Użyj plik 4 Wygladzanie skory.jpg i wykonaj na nim podobne czynności, jak w filmiku.
  • Porównaj wyniki z plikiem 4 Wygladzanie skory - wzor.jpg