wtorek, 10 stycznia 2012

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (11.01.2012)

Temat 1: Struktura dysku.
Wewnątrz obudowy dysku twardego mieści się od jednego do kilku talerzy. Informacja zapisuje się po obu stronach każdego z nich. Na każdej powirzchni znajdują się ścieżki, podzielone na sektory. Zapisane na dysku informacje odczytywane są przez głowice na ruchomym ramieniu. Te ścieżki, które można odczytać bez potrzeby przemieszczania ramienia z głowicami, tworzą jeden cylinder. Żeby komputer mógł wyszukać dane na dysku twardym, wszystkie cylindry, głowice i sektory zostały ponumerowane. Odwołanie do konkretnego miejsca na dysku wymaga więc podania trzech informacji (liczb) w standardzie C/H/S – Cylinder/Head (głowica)/Sector (sektor).
 Pierwszy sektor na każdym dysku, nazywany MBR (Master BOOT Rekord), który zawiera program rozruchowy oraz tablicę partycji. 
Narysuj w zeszycie i dodaj opis jak poniżej:




A - ścieżka

B - sektor geometryczny
C - sektor 
D - klaster


Klaster - w systemie plików podstawowa jednostka przechowywania danych, składająca się z jednego lub kilku sektorów nośnika danych. Obszar jednego klastra można wypełnić danymi należącymi tylko do jednego pliku.
Cylinder – zbiór ścieżek, dostępnych (dających się odczytać) bez konieczności przemieszczenia ramienia, na którym umocowane są głowice.
Sektor – obszar dysku, w którym zapisać można 512 bajtów danych.
Ścieżka – zbiór sektorów usytuowanych na obwodzie talerza, jednakowo oddalonych od jego środka.




Temat 2: dysk fizyczny i logiczny.
Ściągnij lekcję tu:
http://www.box.com/s/b733e5f800db59c9c1a2
Napisz w zeszycie definicje partycji, partycji podstawowej i partycji rozszerzonej.


Zadanie (5 punktów, termin do 15 lutego 2012 roku, po terminie maksymalna punktacja wyniesie 2,5 punkta): wykonaj test.

wtorek, 3 stycznia 2012

Systemy operacyjne i sieci komputerowe dla 1TI (4.01.2012)

Temat: zarządzanie plikami i folderami.
Przeczytaj:
Na poprzednich zajęciach nauczyliśmy się kopiować i przenosić, tworzyć i kasować pliki w systemie Windows XP. Dzisiaj mamy poznać, jak zarządzać plikami i folderami. Zarządzanie nie jest prostym użytkowaniem. Osoba zarządzająca powinna umieć poradzić sobie z każdym folderem i plikiem. Nie każdy folder systemu jest dostępny do robienia zmian. Są foldery, którymi można zarządzać lecz w nietypowy sposób.
Zadanie 1 (5 punktów, termin do 8 lutego 2012, w przypadku spóżnienia maksymalna punktacja wyniesie 50%, tzn. 2.5 punkta): zapoznaj się z następującymi poleceniami i napisz w pliku Zarzadzanie.doc, do czego oni służą i jak pozwalają zarządzać plikami i folderami. Możesz korzystać z Internetu, by znaleźć bardziej dokładną odpowiedź. A oto są te polecenia:
  1. Mój komputer => Narzędzia => Opcje folderów
  2. Mój komputer => Właściwości => Zaawansowane => Zmienne środowiskowe (Znajdź w Internecie, do czego służą zmienne środowiskowe)
  3. Mój komputer => C:\Document and Settings\User\Ulubione
  4. Mój komputer => C:\Document and Settings\User\Ustawienia lokalne\Temp
  5. Internet Explorer => Właściwości (albo Narzędzia) => Ogólne => Tymczasowe pliki internetowe => Ustawienia => Przenieś folder ( ang. Internet Explorer – Tools – Internet Options – General – Browsing history: Settings – Move folder)
  6. Microsoft Word => Narzędzia => Opcje => Lokalizacje plików 
Plik Zarzadzanie.doc wyślij mi na adres:


Temat 2: Archiwizacja i kompresja danych.
Napisz w zeszycie:
Archiwację można przeprowadzić za pomocą polecenia: Start => Programy => Akcesoria => Narzędzia systemowe => Kopia zapasowa
Przeczytaj artykuły o:
Zadanie 2 (6 punktów, termin do 8 lutego 2012, w przypadku spóżnienia maksymalna punktacja wyniesie 50%, tzn. 3 punkty): Używając powyższych linków i Internetu odpowiedz na pytania testu, który da nauczycielka.